Czynności wykonawcy, gdy zamawiający przeciąga negocjacje waloryzacyjne

Adwokat Weronika Rymer-Banaś na seminarium w siedzibie Pracodawców Pomorza

Jakich czynności dokonać, gdy zamawiający przeciąga negocjacje waloryzacyjne?

Pytanie powracało podczas mojego seminarium o waloryzacji kontraktów budowlanych, które prowadziłam niedawno dla Pracodawców Pomorza. Na to pytanie nie ma niestety prostej i krótkiej odpowiedzi.

Jak dotąd nie doczekaliśmy się żadnej regulacji prawnej, która by nakładała na zamawiających obowiązek waloryzowania kontraktu w razie istotnej zmiany warunków rynkowych realizacji kontraktu.

W przypadku, jeśli w umowie nie ma klauzuli waloryzacyjnej narzędzia prawne, z których można skorzystać, ograniczone są do kilku przepisów prawa, które na dodatek mają dość wąskie przesłanki stosowania.

Co może pomóc – odpowiedni dobór argumentów w negocjacjach. Formułując pisemne wystąpienia lub prowadząc rozmowy, warto nazywać wspólne obszary i cele, które mogą służyć jako platforma do osiągnięcia porozumienia. Warto też skupić się na identyfikowaniu wzajemnych korzyści.

Argumenty w negocjacjach waloryzacyjnych

Rzeczowych argumentów pomogą dostarczyć dwa opracowania:

Oba dokumenty zawierają szereg rekomendacji i wskazówek w celu zachęcenia zamawiających do sięgania po narzędzia waloryzacyjne.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Mamy nadzieję, że zaprezentowana tutaj treść okazała się przydatna.
Jeśli chcesz pozostać na bieżąco z tematyką prawa budowlanego (i nie tylko), zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.
Regularnie publikujemy opracowania i zestawienie najważniejszych aktualności branżowych. Trzymaj z nami rękę na pulsie.