Jakich czynności dokonać, gdy zamawiający przeciąga negocjacje waloryzacyjne?
Pytanie powracało podczas mojego seminarium o waloryzacji kontraktów budowlanych, które prowadziłam niedawno dla Pracodawców Pomorza. Na to pytanie nie ma niestety prostej i krótkiej odpowiedzi.
Jak dotąd nie doczekaliśmy się żadnej regulacji prawnej, która by nakładała na zamawiających obowiązek waloryzowania kontraktu w razie istotnej zmiany warunków rynkowych realizacji kontraktu.
W przypadku, jeśli w umowie nie ma klauzuli waloryzacyjnej narzędzia prawne, z których można skorzystać, ograniczone są do kilku przepisów prawa, które na dodatek mają dość wąskie przesłanki stosowania.
Co może pomóc – odpowiedni dobór argumentów w negocjacjach. Formułując pisemne wystąpienia lub prowadząc rozmowy, warto nazywać wspólne obszary i cele, które mogą służyć jako platforma do osiągnięcia porozumienia. Warto też skupić się na identyfikowaniu wzajemnych korzyści.
Argumenty w negocjacjach waloryzacyjnych
Rzeczowych argumentów pomogą dostarczyć dwa opracowania:
Opinia Urzędu Zamówień Publicznych z 24 marca 2022 r. pn. Dopuszczalność zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego na podstawie art. 455 ust. 1 pkt 1 i 4 oraz art. 455 ust. 2 PZP
Opinia Prokuratorii Generalnej RP z 2 sierpnia 2022 r. pn. Zmiana umowy z uwagi na nadzwyczajny wzrost cen (waloryzacja wynagrodzenia) – rekomendacje
Oba dokumenty zawierają szereg rekomendacji i wskazówek w celu zachęcenia zamawiających do sięgania po narzędzia waloryzacyjne.